„O projekcie”
Wraz z początkiem roku szkolnego 2010/2011 w Społecznej Szkole Podstawowej w Grzybowie rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego ” Z Małej Szkoły w Wielki Świat”. Przedsięwzięcie to jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorami projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat” w Polsce są: Federacja Inicjatyw Oświatowych (lider projektu), Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA, Fundacja CIVIS POLONUS, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska oraz Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin. Honorowy patronat nad realizacją projektu w Grzybowie objął Burmistrz Miasta i Gminy Września.
Inicjatywa ma na celu przygotowanie uczniów z niewielkich – głównie wiejskich – placówek do dalszej edukacji poprzez rozwijanie tzw. kompetencji kluczowych. W obecnej formie zostały one wprowadzone rezolucją legislacyjną Parlamentu Europejskiego w 2006 r. i określają główne kierunki wiedzy i umiejętności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania we współczesnym świecie. Projekt skupia się na kształtowaniu kompetencji społeczno-obywatelskich i matematyczno-przyrodniczych.
Szkoła w Grzybowie, jako jedna ze 110 placówek edukacyjnych z zachodniej i północnej Polski i jedna z 14 w Wielkopolsce, została zakwalifikowana do udziału w projekcie. W każdym z trzech lat jego trwania zostanie zrealizowanych 18 (10 w klasach 1-3 i 8 w klasach 4-6) powiązanych tematycznie cykli zajęć. Każdy z nich to 16 (klasy 1-3) lub 20 (klasy 4-6) godzin edukacyjnych realizowanych zarówno na lekcjach (25%) jak i w czasie wolnym. Najważniejsze korzyści z realizacji projektu odniosą uczniowie. Rozwój takich cech jak: otwartość, aktywność, umiejętność pracy w grupie czy samooceny z pewnością przyniesie wymierne efekty w przyszłości. Uczniowie pogłębią również wiedzę z zakresu podstawy programowej. Wiele pozytywnych aspektów dotyczy także szkoły, władz lokalnych oraz środowiska.
W celu przygotowania kadr Szkolny Zespół Projektowy, złożony z dyrektora szkoły, pani Marioli Zalepy, nauczyciela języka polskiego, matematyki oraz dwóch nauczycieli klas 1-3, systematycznie będzie brał udział w szkoleniach i konferencjach poświęconych planowaniu, realizacji, dokumentowaniu, podsumowywaniu i ewaluacji prowadzonych w szkole prac. Efekty działań projektowych natomiast systematycznie będą prezentowane środowisku lokalnemu.
Dnia 7 września 2010r. odbyła się inauguracja projektu. Zaproszenie na uroczystość przyjęli : Burmistrz Miasta i Gminy Września- Tomasz Kałużny, Prezes Stowarzyszenia „’Szansa”- Wanda Iglewska, Prezes Spółdzielni Rolniczo-Przemysłowej „Wódki – Grzybowo- Leszek Stawicki, Kierownik Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie – Jacek Wrzesiński, sołtysi wsi: Grzybowo – Leszek Zieliński, Kleparz – Władysław Kosmala, Wódki – Henryk Wiktorowski, Sobiesiernie – Stanisław Dębicki, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Grzybowie- Renata Kowalczyk , Przewodnicząca Rady Rodziców – Anna Wilińska oraz rodzice dzieci uczęszczających do Społecznej Szkoły Podstawowej im. Olgierda Brzeskiego w Grzybowie. Wszyscy zebrani zapoznali się z planem działań, celami przedsięwzięcia oraz wzięli udział w krótkich warsztatach metodą projektu.
Raport z działań.
„Raport z działań zespołu projektowego realizującego projekt „My i nasi reprezentanci – partnerstwo w każdej sprawie” w ramach projektu ,,Z Małej Szkoły w Wielki Świat”. (Grzybowo, listopad 2012 r. )”
W Społecznej Szkole Podstawowej w Grzybowie realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjny pt. „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”. W jego skład wchodzą poszczególne mniejsze projekty matematyczno – przyrodnicze i społeczno – obywatelskie. Te ostatnie poświęcone są zagadnieniom związanym z samorządem naszej okolicy. Jednym z nich jest projekt pt. „My i nasi reprezentanci – partnerstwo w każdej sprawie”.
Na projekcie pt. ,,My i nasi reprezentanci – partnerstwo w każdej sprawie” realizowanym w ramach projektu ,,Z Małej Szkoły w Wielki Świat”, zastanawialiśmy się nad problemami, z którymi stykają się mieszkańcy Grzybowa. Zdecydowaliśmy, że w pierwszej kolejności należy zająć się sprawą chodników w naszej miejscowości.
Najpierw zaplanowaliśmy odpowiednie działania , a potem zaczęliśmy je wykonywać. Przygotowaliśmy sobie harmonogram, który realizowaliśmy potem wspólnie, a czasem w grupach.
Przy okazji projektu ,,My i nasi reprezentanci – partnerstwo w każdej sprawie” dowiedzieliśmy się, jak pisać petycję i raport. W związku z koniecznością budowy chodników i dróg rowerowych, napisaliśmy petycję do Pana Sołtysa, Grzegorza Dobrosielskiego Przypomnieliśmy mu w niej, że w Grzybowie są niebezpieczne miejsca, np. rowy i zakręty. Są one elementem naszej codziennej drogi do szkoły.
Pisząc petycję, zrobiliśmy to w następujący sposób. Podzieliliśmy się na grupy – w grupach napisaliśmy kilka petycji i wybraliśmy jedną z nich. Była to petycja naszej koleżanki, Zuzanny Wrzeszcz z klasy VI. Wspólnie zdecydowaliśmy, że o pomoc w sprawie chodników poprosimy Pana Sołtysa.
Obecnie jesteśmy na etapie, gdy wykonaliśmy już większość zadań. W czasie, gdy piszemy raport, czekamy na odpowiedź Pana Sołtysa.
Nie wiemy jeszcze, czy nasze pismo odniesie jakiś sukces i czy poprawi się jakość chodników, i bezpieczeństwo podczas naszej drogi do szkoły. Wiemy jednak, że rozmawiając o problemach mieszkańców naszej wsi próbując je rozwiązać, włączyliśmy się aktywnie w życie Grzybowa. Mamy nadzieję, że teraz inni mieszkańcy wsi i okolic może bardziej zainteresują się tymi sprawami.
Grupa projektowa
„My i nasi reprezentanci
– partnerstwo w każdej sprawie”
(Społeczna Szkoła Podstawowa
w Grzybowie)