Mali hodowcy z Sokołowa

Uczniowie klasy IB w połowie lutego postawili tezę, że rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują wody i światła. Aby to sprawdzić zasadziliśmy 4 fasolki w trzech doniczkach. I tak: jedną doniczkę pozostawiliśmy na parapecie (z dostępem do światła) i regularnie podlewaliśmy, drugą schowaliśmy w szafce i również regularnie podlewaliśmy; trzecią natomiast pozbawiliśmy światła i wody. Po upływie około 2 tygodni pielęgnowania i bacznego obserwowania, mogliśmy potwierdzić wcześniej postawioną tezę: rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują zarówno dostępu do promieni słonecznych jak i wody. Skrzętnie udokumentowaliśmy nasze doświadczenie. Fasolki z doniczki stojącej na parapecie (nazwaliśmy ją „Mopsik”) pięknie zakorzeniły się w glebie i wypuściły zielone liście; fasolki z doniczki z szafy i podlewane, również wypuściły liście, jednakże znacząco różniły się one od poprzednich – były żółte i mniej rozłożyste; z trzeciej doniczki, niestety nic nie wyrosło. Uczniowie ogłosili sukces przeprowadzonego doświadczenia. Aby historia zakończyła się happy endem  wszystkie doniczki zostały ulokowane na parapecie.