Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie to ogólnopolski projekt naukowy skierowany do gimnazjalistów w całej Polsce. Brali w nim udział uczniowie z 73. szkół publicznych i niepublicznych z terenu całego kraju.  Celem projektu było zachęcanie gimnazjalistów do rozwijania swojej wiedzy i umiejętności w zakresie nauk ścisłych oraz kształtowanie wśród nich postaw przedsiębiorczych. Zajęcia prowadzone były w dwóch pięcioosobowych zespołach. Składały się z następujących modułów:
2008/2009 W głąb substancji i organizmów  i  Gospodarka bez tajemnic
2009/2010 Ekologiczne azymuty i  Postaw na przedsiębiorczość
2010/2011 W kręgu światła i Zdobywanie przewagi konkurencyjnej
W trakcie trwania projektu uczniowie brali udział i w innych przedsięwzięciach: w roku 2009 był to dziesięciodniowy obóz naukowy w Łebie nad Morzem Bałtyckim, a w roku 2010 pięciodniowa wycieczka do Niemiec. Ponadto odbyły się trzykrotnie wykłady pokazowe Omnibus prowadzone przez naukowców z Politechniki Poznańskiej.

Sprawozdanie z realizacji projektu „Fascynacje Zaklęte w Nauce i Biznesie”

Fascynacje Zaklęte w Nauce i Biznesie projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W projekcie bierze udział 9. uczniów z klasy II i 1. uczeń z klasy III Gimnazjum. W czasie ubiegłorocznych wakacji byliśmy na obozie w Dusznikach Zdroju. Ten wyjazd był doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni. Będąc w górach braliśmy udział w ciekawych eksperymentach i wycieczkach. Podczas pierwszego roku realizacji projektu, stawiano raczej na nauki matematyczno – przyrodnicze, w tym roku na przedsiębiorczość. Uczyliśmy się pisać biznesplan. To nam na pewno ułatwi nam szukanie pracy i przyda się w dorosłym życiu Na zajęciach matematyczno- przyrodniczych zakładaliśmy akwaria, robiliśmy interesujące doświadczenia i plan wyspy-było to zadanie konkursowe. Tworzyliśmy ofertę turystyczną na wyspę i zakładaliśmy stronę www. naszego biura. W kwietniu mieliśmy okazję wyjechać na Politechnikę Poznańską na wykład pt. Śladami Elektrona Wędrowniczka, gdzie dowiedzieliśmy się co to jest prąd, jak powstaje i jak działają różne urządzenia elektryczne. Zajęcia NiBu są bardzo ciekawe – umożliwiają nam poznanie świata. W maju wyjechaliśmy na pięciodniową wycieczkę do Niemiec. Zwiedziliśmy między innymi Berlin byliśmy przy Bramie Brandenburskiej i w Muzeum Techniki, Poczdam, gdzie zachwycaliśmy się bogactwem przyrody w Biospherae, a wieczorem odbyliśmy rejs statkiem po Haveli, Drezno, a w nim Muzeum Higieny i wiele, wiele innych interesujących nas obiektów, skansenów, zabytków. Dzięki wycieczce mieliśmy okazję poznać kulturę i obyczaje naszych zachodnich sąsiadów. 10 czerwca odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia NiBu. Zaprosiliśmy na nie gości i opowiedzieliśmy im o naszych działaniach. Hubert przygotował prezentację, a później wspólnie opracowywaliśmy materiały dotyczące zanieczyszczeń atmosfery.

Nauczyciele odpowiedzialni za realizację projektu: Iwona Tokarska, Bożena Stygar